מה זה ג'אווה סקריפט?

עודכן לאחרונה: אוגוסט 30, 2024 קריירה בהייטק, ללמוד תכנות, להיכנס להייטק
כותב: דוקטור קוד

header

מה זה ג'אווה סקריפט ומה השימושים שלה?


ג'אווה סקריפט הינה שפת תוכנה דינמית אשר כוללת שימוש בתכנות מונחה עצמים, היא השפה היחידה שדפדפני אינטרנט יכולים להשתמש בה עבור בניית אפליקציות ותכנות בצד לקוח. השפה מרחיבה את האפשרויות של מפתח אתרים ואת היכולות הבסיסיות של שפת HTML, ועוזרת לייצר יישומי אינטרנט חכמים בעלי לוגיקה קלה או מסובכת. ג'אווה סקריפט היא המנוע הלוגי של כל אתר בעולם, היא אחראית על הלוגיקה של אירועים המתרחשים באתר כמו לחיצה על כפתור, שליחת בקשות עבור שרת חיצוני ועוד.

מה ולמה!

בסדר בסדר תראו לי קצת ג'אווה סקריפט


הנה חתיכת קוד פשוטה של ג'אווה סקריפט:

אם תלחצו על הכפתור הבא תוכלו להפעיל אותה ולהתנסות בעצמכם

הקוד הנ"ל בודק האם גיל המשתמש שהוכנס שווה ל30 אם כן, הוא מיידע באמצעות הדפדפן את המשתמש בהודעה שהוא חתיכת זקנציק.

איך משלבים ג'אווה סקריפט? בתוך מסמך HTML?


הדרך הפשוטה ביותר היא להוסיף תגית <script></script> ובתוכה לרשום את הלוגיקה שלנו.

לדוגמה

      
<!DOCTYPE html>
<html lang="en">
<head>
  <meta charset="UTF-8">
  <title>Test</title>
</head>
<body>
 <div>This is a simple page.</div>
 <script>
  console.log('Hello World!')
 </script>
</body>
</html>
      
     

הדרך המקובלת יותר היא ליצור קובץ נפרד עם סיומת .js וליצור לינק מהמסך אל הקובץ שנוצר.

לדוגמה ניצור קובץ בשם exercise.js ונצרף אותו עם האטריבוט SRC. שזה בפשטות מסביר למסמך איפה טכנית נמצא הקובץ.

      
<!DOCTYPE html>
<html lang="en">
<head>
  <meta charset="UTF-8">
  <title>Test</title>
</head>
<body>
 <div>This is a simple page.</div>
 <script type="text/javascript" src="exercise.js"></script>
</body>
</html>
      
     

אם למשל הייתה לנו תיקייה בשם js ותחתיה היה הקובץ exercise.js היינו כותבים זאת כך

src = "js/exercise.js"

דוגמא נוספת לעריכה בזמן אמת


באמצעות ג'אווה סקריפט, במספר שורות קוד רשמנו לוגיקה אשר תעדכן בכל לחיצת כפתור את הספירה שלנו.

במידה והספירה מתחת לאפס הטקסט ייצבע בצבע אדום, במידה והספירה שלנו גדולה מ0 אך קטנה מ3 הטקסט יצבע מכתום, ואם הטקסט שלנו גדול מ3 הטקסט ייצבע בצבע ירוק.

לחצו על הכפתורים כדי להוריד ולהחסיר מהספירה:

ספירה: 0

תלת מימד בתוך הדפדפן בעזרת ג'אווה סקריפט


אכן זהו דבר אפשרי,עם השנים התפתחו תיקיות רבות שמנסות לפתור את סוגיית התלת מימד בתוך HTML

בניהם ספריות שעובדות עם webGL ואף ספריות שמנסות לממש בעצמן את התלת מימד כמו three js.


האם ג'אווה סקריפט היא שפת תכנות?


ג'אווה סקריפט היא שפה שעוברת תהליך אינטרפרטציה ולא תהליך קומפילציה כמו רוב השפות האחרות, מה זה אומר? זה אומר שישנו גוף מפרש שקורא את הג'אווה סקריפט שורה שורה ומריץ אותן ישירות, מי קורא את ג'אווה סקריפט ומריץ? נכון, הדפדפנים. לדפדפנים יש מנועים שכתובים חלקם בשפת C++ ואחרים בC. המנועים האלו מתרגמים את ג'אווה סקריפט לפעולות שהם צריכים לבצע מול המחשב.

שפת ג'אווה סקריפט מבדילה בין אותיות קטנות וגדולות משמע אנחנו יכולים ליצור 2 משתנים, כאשר אחד נקרא userAge והשני UserAge. ואלו יהיו 2 משתנים שונים לחלוטין.

שפת ג'אווה סקריפט מבוססת על תכנות מונחה עצמים וירושות דגמי אב, השפה מבוססת על אובייקטים משמע טקסט או מספר הם עדיין אובייקט שהוא אובייקט מסוג מספר.

יישומי JavaScript


בזכות הפופולאריות שלה יותר ויותר מתכנתים וחברות גדולות החלו שימוש נרחב בג'אווה סקריפט, מעת לעת גם נבנו ספריות ומהדרים נוספים מעבר לשימוש הרגיל שלה. שימוש רגיל של ג'אווה סקריפט במסמך נקרא ונילה.

לעבודה קלה עם המסמך נוצרו המון ספריות שמקלות על המתכנת את עבודתו, במשך שנים כיכבה ספריה בשם Jquery. אך עם השנים נוצרו ספריות חזקות אף יותר שתפסו את מקומן בשנים האחרונות בתור הסטנדרט לפיתוח אתרים.

ספריות כמו Angular,React, VueJs, Svelte הביאו לשולחן כלי פיתוח קלים ומהירים שעוזרים לפתח אתרים ואפליקציות בצורה דינאמית ומהירה פי עשרות מקודם.

אף נוצרו ספריות כמו React Native ו NativeScript שמאפשרות לכתוב ג'אווה סקריפט ולבנות באמצעותה אפליקציות מובייל נייטיב .

לבניית אפליקציות ותוכנות למחשבים עם מערכות הפעלה של ווינדוס נוצרו ספריות כמו אלקטרון electron. שמריצות סביבת כרומיום ומציגות דפי אינטרנט בתור תוכנות מחשב רגילות.

למה כדאי ללמוד קורס Java Script ?


סיבה טובה יותר…ב2022 כדאי לנו ללמוד דווקא ג'אווה סקריפט הסיבה לכך היא שמעבר לשפה האקסלוסיבית לשימוש בדפדפנים השונים, אפשר לעשות עם ג'אווה סקריפט כמעט הכל, להטיס טיסנים, לבנות אפליקציות לווינדוס ולמק באמצעות אפליקציות PWA או בשימוש עם ELECTRON, ולבנות שרתים באמצעות nodeJS. דוגמא טובה לכך היא עורך הקוד VSCODE שהוא עצמו כתוב בJS.

היתרון העיקרי בלמידה של שפת JS היא שאנחנו מקבלים לארסנל הכלים שלנו כלי שיכול לפתוח לנו דלתות רבות לווא דווקא פיתוח אתרים.

בהמון מקצועות אחרים שהם לא תכנות, הביקוש ממש נמוך וההיצע ממש גבוה, אנשים מוצאים את עצמם מתרככים ומתפשרים על איכות החיים שלהם עם משכורות נמוכות יותר.

הדרישה להעסיק מפתח אתרים מגיעה מכל הענפים ומכל התעשיות, תקשורת, מזון, בנקאות ופיננסיים, בריאות ועוד כל ענף או תחום שתוכלו לחשוב עליו. כל זאת מסביר מדוע הביקוש להעסקת מפתח אתרים ומפתחים הינו גבוה מאוד.

מפתח אתרים עם תואר / תעודת במסגרת בוטקאמפ יכול להתחיל מ 12,000 עד 20,000 שקל בחודש כמובן כתלות בחברה או בארגון ובכישורים שהוא מביא לשולחן, לכן כדאי היה לבחור בוטקאמפ אשר יבדיל אתכם משאר השוק.

רוצים ייעוץ חינם מהדוקטור?

צרו איתי קשר לכל שאלה ואשמח לעזור!


לכל המעוניינים ללמוד תכנות

אני שמח להזמין אתכם להצטרף לקהילת הלומדים שלי, שם תוכלו ליהנות מהנחיה צמודה בלימודי תכנות ופיתוח, חומרי לימוד איכותיים, ועזרה הדדית של חברי הקהילה.

אל תהססו להצטרף ולקחת חלק - יחד נוכל לקדם את כישורי התכנות שלכם ולהגיע להישגים מרשימים! שאלות ובקשות נוספות יתקבלו בברכה.

דברו איתי
whatsapp
ווצאפwhatsapp דיסקורדwhatsapp